Congratulations to all 2018 AOF Award Recipients

December 26, 2018

As 2018 draws to a close, let's take a moment to once again celebrate all of this year's AOF grant, scholarship and award recipients.PDF iconDownload the full list here

 

AOA Presidential Memorial Leadership Award
Michael Paul Brisson, OMS III, VCOM
 
Burnett Osteopathic Student Researcher Award
Heather Johnston, OMS IV, AZCOM
 
Caring for Communities Award
Suburban Community Health Promoters Program
Mary Elizabeth Vitucci, DO
 
Donna Jones Moritsugu Memorial Award
Aleka Liazis Smith - WVSOM 
Amiee Finch - KCU-COM 
Anne Victoria Whitehead - UNE-COM 
Anouar Smaine - TUNCOM 
Ashley Osak - MU-COM 
Brandi Jensen - LUCOM 
Chyna Hopkins - ACOM 
Daniel Koestner - AZCOM 
David Hornack - VCOM-Virginia 
Faigi Derman - TOUROCOM 
Gabriel Baracker - TUCOM 
Genell Patterson Wheeler - LMU-DCOM 
George Skinner - PCOM 
Hannah Ash - RVU-COM 
Jennifer Lohmann - VCOM-Carolinas 
Justin Troyer - MWU/CCOM 
Justina Boles - WCUCOM 
Kenny Slimp - UNTHSC/TCOM 
Laura Kingsley - GA-PCOM 
Lauren Lutz - RowanSOM 
Martin Rogers - WesternU/COMP 
Miriam Gibson - OU-HCOM 
Molly Grow - PNWU-COM 
Patrick Davies - ATSU-SOMA 
Rachelle Shader - WesternU/COMP-Northwest  
Sara Kruse - OSU-COM 
Sara Rowshanshad - TouroCOM 
Sarah French - UP-KYCOM 
Terrance Rose - NSU-COM 
Theodor Edwards, Jr. - NYITCOM 
Whitney Ottenhoff - MSU-COM 
 
Golden Ticket Scholarship
Gregory R. Liller, OMS II, OU-HCOM 
Nicholas Sullivan, OMS IV, KCU-COM
Sarah Cottrell-Cumber, OMS IV, VCOM-Virginia
Starr Matsushita, OMS IV, ATSU-SOMA
Stephanie L. Davenport, OMS III, UP-KYCOM
 
HOPE Grant
Brittany Hudson, OMS IV, KSU-COM
Peter Boucas, OMS IV, MWU/CCOM
Victoria Egedus, OMS III, MWU/CCOM
 
Human Touch Community Impact Grant
Andrea  Weir - PCOM
Ashley Burkart - MWU/AZCOM
Divya Padmanabhan - UNECOM
Jonathan Hughes - UNTHSC/TCOM
Namratha Jan - UP-KYCOM
Neil Huben & Elizabeth Adeyemi - ACOM
Shreel Parikh - TouroCOM
 
James M. Lally, DO, Emerging Leader Award
Ryan Mathew Smith, DO, MS, FAPA, FNAOME
UNECOM
 
Karen J. Nichols LEAD Scholar Award
Alyssa Ritchie, OMS III, OU-HCOM 
 
Lifetime Achievement Award
Ray E. Stowers, DO
KCU-COM
 
Outstanding Resident of the Year
Alexandra McGuinness McKenna, DO - Family Medicine
OU-HCOM 
Angela K. Tyson DO – Pediatrics
VCOM-Carolinas
Heather Nicole Hensley Ivy, DO – Radiology
OSU-COM
Helen Kristina Martinez-Costa, DO – OBGYN
KPCOM
Margo N. Carlin, DO - Osteopathic Surgery, PCOM
Matthew Brandon Barker, DO – OMM
WesternU/COMP
Michael Groover, DO – Orthopedics
LECOM
Nicolette Rosendahl, DO - Internal Medicine
WesternU/COMP
 
Paul S. McCord Memorial Award
Priya Shah, OMS III, MWU/CCOM
 
Physician of the Year
Brian Loveless, DO
WesternU/COMP
 
Prairie State Scholarship
Amber Brown, OMS IV, DMU-COM
 
Thomas A. Quinn, DO, Osteopathic Scholarship
Wallie Martinez-Vega, OMS III, VCOM
 
Turfler Family Memorial Lecture Award
Dennis J. Dowling, DO, MA, FAAO
 
Rocovich Research Award
Nicole Angelo, OMS IV, NYITCOM
 
Rossnick Humanitarian Grant
Benjamin Kelley, DO
Brian Laverentz, OMS I, UIWSOM
Christina Baxter, OMS IV, KPCOM
Christina Price-Jackson, DO
Carmen Gaddini, OMS II, ACOM
Daniel Truong, OMS III, WVSOM
Dianne Winter, OMS IV, KCU-COM
Diondra Burney, DO
Elizabeth Adeyemi, OMS III, ACOM
Elizabeth Crow, OMS II, VCOM-Carolinas
Emily Dries, OMS I, NYIT-COM
Emily Hudson, OMS IV, WesternU/COMP
Eric Kim, DO
Erin Davis, OMS IV, KCU-COM
Esther Quintero, OMS IV, ATSU
Fiona Hodges, OMS II, DMU-COM
Gabriela Teixeira, OMS III, KPCOM
Jacqueline Levene, OMS IV, WesternU/COMP
Jennifer Giza, OMS III, TouroCOM
Jessica Testa, OMS IV, KCU-COM
Josh Thompson, OMS III, ACOM
Kathryn Petersen-Thompson, OMS III, ACOM
Katie Smeltzer, OMS IV, KCU-COM
Kimberly Matz, DO
Kyle Blair, OMS IV, WesternU/COMP
Liana Dagdavaryan, OMS IV, WesternU/COMP
Megan Franzetti, OMS I, NYITCOM
Megan Kauffman, OMS III, CUSOM
Monica Q. Paulson, OMS IV, KCU-COM
Najaha Musse, OMS II, VCOM - Virginias
Nathan Palmer, OMS IV, WesternU/COMP
Neil Huben, OMS III , ACOM
Patrick Abler, OMS I, ACOM
Peter Boucas, OMS IV, MWU/CCOM
Robin A. Craig, DO
Rushi Patel, OMS III, TouroCOM
Sarah Freeland, OMS II, ATSU
Stelin Sunny George, OMS III, UNTHSC/TCOM
Victoria Egedus, OMS III, MWU/CCOM
Waseem Sous, OMS IV, DMU-COM
William Secor, OMS I, NYITCOM
Willie V. Jones, OMS II, VCOM-Carolinas
Zuyuan Huang, OMS III, KCU-COM
 
W. Douglas Ward, PhD., Educator of the Year Award
J. Michael Wieting, DO, MEd, FAOCPMR, FAAPMR
OSU-COM
 
Welch Scholars Grant
Lenny Rostomian, OMS III, Rowan
Haley A. Prough, OMS III, LECOM
Patrick Chizek, OMS IV, DMU-COM
Kelly Champlin, OMS II, MWU/AZCOM
Chelsea Reynolds, OMS III, VCOM-Carolinas
Michelle Brown, OMS III, WesternU/COMP
Jeffrey Blakesley, OMS IV, MU-COM
John R. Ekblad, OMS II, TUNCOM
Ryan Schumacher, OMS III, KCU-COM
Sara Maguina, OMS II, WVSOM
Tuyen Ngoc Tran, OMS III, VCOM-Auburn
Johnson Shepard Zhang, OMS IV, TouroCOM
Janyne Mallender, OMS III, COMP-Northwest
Taylor Sullivan, OMS II, UIWSOM
Daniel F. Sullivan, OMS IV, UP-KYCOM
Chukwudubem Obianagha, OMS II, OU-HCOM 
Abdul Ansari, OMS III, NSU's Dr. Kiran C. Patel COM
Jillian Allen, OMS III, LUCOM
Jacob Thatcher, OMS IV, PNWU-COM
Andy Bui, OMS II, TUCOM
Yitzhak Lee, OMS IV, WCUCOM
Andrew Korneffel, OMS III, MSUCOM
Nafee Talukder, OMS IV, ASTU-SOMA
Jolysa Gallegos, OMS II, RVUCOM
Adam Wolberg, OMS III, LECOM Bradenton
 
William G. Anderson, DO, Minority Scholarship
Kaylette C. Jenkins, OMS III, Rowan
Zuri Hudson, OMS IV, LMU-DeBusk